LPG’DE “HAVALI VURGUN” YALANI

  Akaryakıt şirketlerinin LPG pompalarından hava basarak vurgun yaptığı iddiaları, İstanbul Makine Mühendisleri Odası LPG Komisyon Başkanı Gürkan Topuzlar tarafından yalanlandı. Topuzlar, LPG pompalarında teknik olarak hava basılamayacağını söyledi.
  Aynı zamanda LPG Dispenser üreticisi 2A Mühendislik A.Ş. ve BRC Bostancı Yetkilisi olan Topuzlar, yakıtta yüzde 40’lık avantaj sağlayan LPG sistemine talebin, benzin fiyatlarının 5TL sınırını aşmasıyla çok fazla arttığını ve vatandaşların LPG’yi araçlarında gönül rahatlığıyla kullandıklarını söyledi. Ancak son zamanlarda LPG’de pompa basıncı ve gaz ısısı arttırılarak hava satılıyor ve “LPG’de havalı vurgun yapılıyor” şeklindeki haberlerin doğruyu yansıtmadığını belirtti.
  Topuzlar:”LPG’nin dolumu yapılırken genleşme olduğu ve sıvı gaz yerine hava basıldığı kesinlikle yanlış bir bilgidir. Bu yolla bir vurgundan söz edilemez. Çünkü bu işlemleri LPG istasyonlarında yapmak teknik olarak imkansızdır. İstasyonlardaki LPG pompaları istense de hava basamaz. Çünkü ölçüm sistemleri sadece geçen likit gazı ölçecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu sistemler en küçük gaz baloncuklarını dahi otomatik olarak ayırıp tanka geri göndermektedir. Gazın fiziksel özellikleri nedeniyle buna müdahale edilemez.” dedi.

  Ayrıca yönetmelik gereği, LPG dispenserlerinde ATC denilen ve sıcaklığa bağlı olarak sayaçtan geçen gazın hacmini otomatik olarak düzelten cihazlar vardır. Bu cihazlar sayesinde LPG tanklarına hava basılması imkansızdır.
  LPG’DE ONLİNE DENETİM ARTIRILIYOR
  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tüm LPG ve benzin istasyonlarında online denetimi artırıyor. Artık bayilerde, sıcak havalarda genleşmeyi önleyen ATC cihazı olup olmadığı ve aktif olarak çalışıp çalışmadığı tespit edilebiliyor. Bu sayede genleşme ile birlikte yakıt kaybının da önüne geçiliyor. Bakanlık yetkilileri de son günlerde kamuoyunda yer alan “LPG pompalarında hava basarak vurgun yapılıyor” haberlerini ise yalanladı.
  VATANDAŞA UYARI LPG
  İstasyonundan yakıt alan sürücüler de hava doldurulduğu iddialarına inanmadıklarını söylediler. Sürücüler, hava basıldığına şahit olmadıklarını ve LPG ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını ifade etti. Tüketicilere uyarılarda bulunan yetkililer,hep aynı istasyondan ikmal yapılması gerektiğini ve her defasında aracındaki tank kapasitesine göre 30-40 litre gibi sabit bir miktarda gaz alarak yaptığı km. ye göre kendi kontrollerini yapmaları gerektiği belirtildi.